Aktuality

Předchozí | Dalšístrana / 21 12-24 z 249 novinek
Veřejné dětské hřiště – I. etapa dětské lanové hřiště

Veřejné dětské hřiště – I. etapa dětské lanové hřiště

Chtěli bychom Vás informovat, že jsme zahájili realizaci projektu dětské lanové hřiště.  Projekt částěčně využije již umístěné prvky a bude doplněn o nové atrakce. Areál bude nabízet prostor pro hru, zábavu, objevování, výzvu, adrenalin i odpočinek.

Skladba herních prvků je navržena s důrazem na různorodost využití a všestranný pohyb dětí. Budou se zde nacházet prvky pohybové, balanční, adrenalinové i relaxační. Herní prvky budou jednoduché, z přírodních materiálů, aby co nejlépe zapadaly do okolního prostředí. Hřiště lze dle typu překážek rozdělit na nízké lanové atrakce, balanční stezku, mikádo - dřevěné prolézací prvky a hadí domeček.

Plánovaný termín realizace je říjen až listopad 2018. Předpokládané náklady 831 000Kč.

Olomoucký kraj finančně přispěl na realizaci projektu.

13. KONFERENCE Vincenze Priessnitze

13. KONFERENCE Vincenze Priessnitze

Tento víkend 5. - 7. 10. proběhla již 13. konference Vincenze Priessnitze na téma významu historie i současnosti lázeňské péče ve střední Evropě.

Program byl následující:

Pátek 5. 10.

16.00 Zahájení konference a úvodní slovo
16.15 Korelace výsledku Knoblochova dotazníku N5 s ostatními parametry studie efektu lázeňské léčby v PLL a.s. prim. MUDr. Jaroslav Novotný, PLL a.s.
16.45 Barbarské ledové peklo? Lázně Gräfenberg z pohledu návštěvníků a pacientůprvní poloviny 19. století Mgr., Ph.D., Vladan Hanulík, Ústav historických věd FF UPa
17.30 Plicní rehabilitace u pacientů s CHOPN v rámci lázeňské léčby v PLL a.s. Mgr. Michal Kalina, MUDr. Jana Mendelová, PLL a.s.
18.00 Fyziologické změny po léčebném pobytu v lázních – z endokrinologického hlediska RNDr. Marie Bičíková, Endokrinologický ústav, Praha
18.30 EBM v balneoterapii – výsledky kineziologického vyšetření pacientů PLL a.s.   doc. MUDr. Dobroslava Jandová, Csc; Mgr. Pavla Formanová; Ing. Otakar Morávek, Univerzita Karlova
19.00 Výsledky Computer Kinesiology u kontrolního souboru dospělých Mgr. Pavla Formanová, 3LF UK Praha
19.15 Otevření síně osobností Vincenze Priessnitze
20.00 Společenský večer s rautem a programem Wiener Kaffeehaus

Sobota 6. 10.

9.00 Život v rytmu přírody Ursula Gieringer, Akademie celostní medicíny, Heidelberg
9.45 Budoucnost balneoterapie v Evropě Nora Laubstein, Asociace evropské přírodní medicíny
10.30 Diagnóza rakovina – lepší a delší život Horst Boss, alternativní léčitel a lékařský novinář
11.15 Koloběžkový pohyb v rehabilitačním lékařství – „Sport, cévy a aterogenní rizikové faktory" Dr. med. Wolfgang Ries, klinika Flensburg 
13.00 Hledání tvaru živé vody Ing. Jan Tajboš, Mgr. Jiří Glabazňa, PLL a.s.
13.45 Instruktáž na koloběžkách – sraz před hotelem Priessnitz Dr. med. Wolfgang Ries, klinika Flensburg
15.00 Vodoléčba Vincenze Priessnitze – Kniha Vodoléčba Vincenze Priessnitze, okolnosti vzniku překladu + Křest českého překladu knihy Jaroslav Zahajský
15.45 Karlovarská lázeňská léčba – historie, současnost, léčebné efekty doc. PhDr. Petr Kolisko, MUDr. Milada Sárová (láz. hotel Prezident K. Vary, Palestra – VŠ tělesné výchovy a sportu Praha)
16.30 Program aktivního zdraví: zkušenosti a efekty aplikace léčebně edukačního programu 
u náročné zahraniční klientely
 doc. PhDr. Petr Kolisko, MUDr. Milada Sárová (láz. hotel Prezident K. Vary, Palestra – VŠ tělesné výchovy a sportu Praha)
17.15 „Od kuchyňské soli k integrální medicíně“ čili jak Mariánské Lázně ke své slávě přišly a jak jsou na tom teď MUDr. Dominika Benešová, Mariánské Lázně 
17.45 Psychoterapie v PLL a.s., práce se sny MUDr. Jan Kubánek, psychiatr a RFM lékař PLL a.s.

Neděle 7. 10.

8.30 Instruktáž na koloběžkách – sraz před hotelem Priessnitz Dr. med. Wolfgang Ries, klinika Flensburg
10.00 Předání certifikátů

A my Vám z konference přínášíme pár střípků.

Léčba v Jeseníku zvyšuje hladiny hormonů mládí a štěstí

Léčba v Jeseníku zvyšuje hladiny hormonů mládí a štěstí

V loňském roce proběhl ve spolupráci s docentkou Jandovou z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Endokrinologickým ústavem v Praze klinický výzkum vlivu našich lázní na zdraví klientů. Měřily se hodnoty neurohormonů na začátku a na konci čtyřtýdenního pobytu. Na podrobnosti jsme se zeptali primáře MUDr. Jaroslava Novotného.

Pane doktore, co vedlo k rozhodnutí provést tento výzkum?

Naprostá většina pacientů se po pobytu u nás cítí zdravotně lépe.  Odpůrci lázeňské léčby však zastávají názor, že jde jen o subjektivní dobrý pocit, který je vyvolaný relaxací a tím, že dotyčný klient je zbaven denních starostí o práci či o rodinu.  Tedy tím, že zde nejsou lidé vystaveni takovému stresu, jako v běžném životě.

Že se pacienti po pobytu u nás cítí lépe, víme jak? Svěřují se vám?

Jednak o tom samozřejmě s námi lékaři mluví, ale používáme také takzvané Knoblochovy dotazníky se čtyřstupňovým hodnocením. Ty ukazují, že výsledky subjektivního zlepšení jsou na konci lázeňské léčby v procentech dlouhodobě téměř shodné a statisticky stabilní v řádu tisíců odléčených klientů. Dotazníky používáme již 20 let.

Loňským výzkum ale dotazníkový nebyl, zdraví pacientů jste vědecky zkoumali.

Ano, měřili jsme jim v krvi hladinu hormonů, ovlivňujících centrální nervovou soustavu, a také množství homocysteinu.

Co jste zjistili?

Mozek produkuje celou řadu steroidních hormonů, které se nazývají neurosteroidy. Nejznámějším představitelem pozitivního ovlivnění mozku je allopregnanolon, který navozuje pocit radosti a štěstí. My jsme zjistili, že hladina tohoto hormonu stoupla během léčby v jesenických lázních celkem o 44,5 %.  

Co to znamená?

Účinky allopregnanolonu jsou podobné benzodiazepinům, což jsou léky proti úzkosti, nejistotě, strachu a vnitřnímu neklidu. Naši pacienti se tak dokáží s těmito pocity během lázní a po nich vypořádat přirozenějším způsobem, bez léků.

Měřili jste i další látky, jaké byly výsledky u nich?

Dalším významným hormonem je dehydroepiandrosteron (DHEA). Tento hormon se lidově nazývá „hormon mládí“, protože má vliv na  celkovou stimulaci organizmu, zbystření mysli a pozitivní myšlení.  Jeho hladina v Jeseníku stoupla lidem o téměř 17 %. Zvýšení hladin allopregnanolonu a DHEA v mozku vede k intenzivnější činnosti nervových buněk a zlepšení paměti včetně pozitivního vlivu na nástup případné demence.

Na zlepšení zdravotního stavu klientů lázní mělo vliv i zvýšení hladiny serotoninu. O jeho blahodárnosti není potřeba se šířit. Jedná se o takzvaný „hormon štěstí“, který produkuje mozek. Pokud je tato produkce dostatečná, cítí se člověk spokojený, bezstarostný, má dobrou náladu.  Pokud dojde ke snížení produkce serotoninu, zhorší se nálada, objeví se úzkosti a napětí, strach z budoucnosti, nejistota a podobně.  Studie potvrdila, že léčení v jesenických lázních vedlo k vzestupu hladiny serotoninu o více než 23%.

Zmiňoval jste také homocystein, o kterém se v poslední době hodně mluví. To je také neurohormon?

Není, zde šlo o něco jiného. Nahromadění homocysteinu může vést až k oxidačnímu stresu, který patří k současným největším nepřátelům člověka. Do nedávna byla vysoká hladina homocysteinu prokazována nejčastěji u onemocnění srdce a cév, ale v současnosti je potvrzována u celé řady civilizačních onemocnění, například u deprese, Alzheimerovy choroby, parkinsonismu, roztroušené skleróza, migrény a dalších, včetně snížené imunit.

A jak to tedy dopadlo s homocysteinem?

 V naší studii homocystein klesl o 17 %, což je statisticky významné číslo a jednoznačně to potvrzuje příznivý vliv léčby v Jeseníku. A to jak na oblast psychickou, tak na tělesné potíže.

Jak tento výzkum jako vedoucí lékař celkově hodnotíte?

Musím říci, že jsem byl z výsledků nadšen.  Jsou ve všech sledovaných parametrech velmi pozitivní a potvrzují důležitost lázeňské léčebně rehabilitační péče jako nedílné součásti celkové péče o zdraví. Zvýšení hladin uvedených hormonů, společně s dlouholetým dotazníkovým šetřením, nám poskytuje vědecky podložený obraz zlepšení psychického i fyzického stavu pacientů. Lze předpokládat, že zvýšení hladin imunitu podporujících látek se po ukončení léčby v lázních udrží v řádu mnoha měsíců a může vést i k celkovému uzdravení.

Naše klimatoterapeutka Kata Čagánek reprezentovala v závodě Spartan race až v USA

Naše klimatoterapeutka Kata Čagánek reprezentovala v závodě Spartan race až v USA

Kata Čagánek reprezentovala 29. - 30. 9. Českou republiku v populárním překážkovém závodě Spartan race na světovém šampionátu ve středisku Squaw Valley, kde se konala v roce 1960 zimní olympiáda.

A jaké jsoujejí pocity?

Závod jsem zvládla bez zranění a ve své kategorii doběhla 20 z 56 účastnic. Pocity byly velkolepé a nezapomenutelné. Startovala jsem v 8.15 hod, z hotelu jsme odjížděli v 6.30 (ubytování přímo u Lake Tahoe), ale vzhůru jsem byla už od 3.00 hod ráno - působila jak nadmořská výška, tak i nervozita.

Registrace v porovnání v ČR byla rychlá a méně papírově náročná. Stačilo pouze ukázat bare code uložený v mobilu, který si oskenovali a na základě tohoto vydali balíček se startovním číslem, čipem a potítkem zelené barvy, který rozlišoval účastníky kvalifikované na MS a normální registrované v open category.

Oblast, ve které probíhal závod je umístěna v nadmořské výšce 1.890 m. nad m. Vybíhalo se na High Camp, jehož vrchol je zhruba v nadmořské výšce 2.600 m. nad m. a je zde umístěno i olympijské muzeum.

V průběhu výběhu na vrchol bylo umístěno pár normálních překážek, na které jsem zvyklá ze SR po celé republice.

Ale to, co se dělo poté na samotném vrcholu, je těžko popsatelné. Poprvé ve svém životě jsem si připadala jako divák ve scenérií nějakého válečného filmu, kdy člověk pouze přijímá děj a vidí, jak ostatní v důsledku podcenění teploty (jezero, ve kterém se nahoře plavalo, mělo zhruba 10 - 13 stupňů, či nedostatečné fyzické přípravy, přímo před očima odpadávalo a to doslovně. Následně na to jsou svezeny organizátoři zpět do základního táborů. Viděla jsem plakat a třást se zimou nejen ženy, ale i chlapy. Možná i díky tomuto, jsem vrchní část prošla bez větších problémů a v hlavě si srovnala myšlenky a dějové obrazy, které jsem měla možnost vidět.

Poté jsem seběhla do festivalky, kde bylo několik dalších překážek, aby si i diváci přišli na své.

Poté si nás nechali organizátoři znovu vyběhnout do výšky 2.300 m. nad m. a hned na to přišel poslední seběh nazaměnitelnou přírodou, kdy jsem si vychutnávala každý metr trasy a vstřebávala pocity z tohoto pro mě nezapomenutelného závodu. Před cílem mě čekaly poslední dvě překážky a moji fanoušci z rodinného kruhu, kteří mi dodali pocit jedinečnosti a vyjímečnosti.

Co záběrem říct? krásných 22 km a 35 překážek z nichž jsem 5 neudělala a čekalo mě 150 trestných angličáků. I přesto jsem maximálně spokojená s výsledkem a hrdá na to, že jsem mohla reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa!!!!

Týden Vincenze Priessnitze 1. - 7. 10. 2018

Týden Vincenze Priessnitze 1. - 7. 10. 2018

Zveme Vás na tradiční oslavy zakladatele moderní vodoléčby.

Pondělí 1. 10.
19.00 Skupina Brejle Hala léčebného domu Priessnitz

Úterý 2. 10.
19.00 Film o Vincenzi Priessnitzovi Zrcadlový sál

Středa 3. 10.
19.00 Skupina JM Band Hala léčebného domu Priessnitz

Čtvrtek 4. 10.
14.00 Jelení farma sraz před LIC
19.00 Géniové živé vody – prezentace Mgr. Jiřího Glabazni Zrcadlový sál

Pátek 5. 10.
14.00 Putování Hájem víly Ozdravy s průvodcem Hejkala Zurčaly sraz před LIC
14.00 Kaple a hrobka Vincenze Priessnitze s průvodním slovem pana Jana Kratěny
Kaple a Hrobka VP

Sobota 6. 10.
15.00 Svěcení Krizového kříže s pravoslavným duchovním Otcem Josefem Liborem Kratochvílou Přední vršek Ripperovy promenády

19.00 Koncert Duo Adamus (hoboj, klavír) Zrcadlový sál

Neděle 7. 10.
14.00 Mše svatá (římskokatolická) celebruje děkan Mgr. Stanislav Kotlář Zrcadlový sál

Lázeňské prameny 2/2018

Lázeňské prameny 2/2018

Pohodlné křeslo, vůně kávy a něco ke čtení - tak pro nás zní ideální odpolední relax! Přečtěte si, co je u nás nového v nových lázeňských listech.

Noviny si můžete zobrazit online ZDE.

Svatováclavského setkání 27. – 28. 9. 2018

Svatováclavského setkání 27. – 28. 9. 2018

XVIII. ROČNÍK SVATOVÁCLAVSKÉHO SETKÁNÍ
TÉMA: JESENÍKY A OCHRANA PŘÍRODY
27. – 28. 9. 2018

Vlastivědné muzeum Jesenicka zve odbornou i laickou veřejnost na zářijové XVIII. svatováclavské setkání v Jeseníku, jehož součástí bude opět odborné sympozium v Lázních Jeseník, tentokrát na téma Jeseníky a ochrana přírody.

Sympozium začne 27. září v 9.00 hod. v Zimní zahradě Priessnitzova sanatoria, konec se očekává kolem 14.00 hod. V 15.00 hod., následuje komentovaná prohlídka výstavy o dějinách pastevectví na jesenických holích s názvem Ovce a krávy pod Pradědem. Druhý den je na programu pietní akt k připomenutí řádových sester internovaných v době vlády komunistické strany v obci Bílá Voda (od 9.30 hod. mše v kostele Navštívení Panny Marie, od 10.30 hod. na hřbitově v Bílé Vodě požehnání a připomenutí památky řádových sester). Od 17.00 hod. se na nádvoří Vodní tvrze Jeseník uskuteční tradiční slavnostní koncert, v rámci něhož vystoupí Smyčcový orchestr Jeseník.

Muzeum spolupořádá akci se Státním okresním archivem Jeseník, Společností Vincenze Priessnitze a Národním institutem pro další vzdělávání. Záštitu nad setkáním poskytla místostarostka města Jeseník Mgr. Zdeňka Blišťanová a Mgr. František Jura, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Gastronomický podvečer ve WKH na téma

Gastronomický podvečer ve WKH na téma "Hovězí steaky ze stařeného masa a jejich příprava"

Centrum odborné přípravy Vincenze Priessnitze v gastronomických a potravinářských oborech - středisko praktického vyučování Jeseník ve spolupráci s firmou KONKRET Vás srdečně zvou na gastronomický podvečer, tentokrát s tématem "Hovězí steaky ze stařeného masa a jejich příprava".

Chcete si rozšířit své znalosti v oblasti rozdělení a přípravy hovězích steaků?
Zajímá Vás, proč je tak důležité nechat hovězí maso dostatečně dlouhou dobu vyzrát?
Rádi koukáte šéfkuchaři při jeho práci pod ruky?

Pokud jste si kladně odpověděli třeba jen na jedinou otázku, pak je tato nabídka určená právě Vám.
Zjistíte, že vynikající hovězí steaky se nemusí připravovat pouze z drahé svíčkové, ale při použití kvalitní vyzrálé suroviny prakticky z kterékoliv jiné části hovězího kusu.
Postupně ochutnáte TOP SIRLOIN, RIB EYE, FLANK a HANGER a porovnáte rozdíly ve struktuře masa, která je tak důležitá pro jejich specifickou chuť.
Steaky pro Vás bude společně s kolegy připravovat náš portugalský šéfkuchař Joao Pedro Joaquim.

Akce se koná dne 28. září 2018 od 17 hodin ve Wiener Kaffeehaus Restaurantu v Jeseníku - Lázních, parkování ZDARMA zajištěno na vyhrazeném parkovišti u restaurace.

Cena degustace včetně vzorků vína je stanovena na 690,- Kč za 1 osobu (platba je možná po závazné rezervaci předem, nebo na místě). Vzhledem k předpokládanému zájmu o tuto gastronomickou akci a omezenému počtu míst Vás žádám o závazné potvrzení Vaší účasti s upřesněním, v jakém počtu se akce zúčastníte, a to nejpozději do 26. 9. 2018 na níže uvedenou e-mailovou adresu,
nebo na: manager@wkrestaurant.cz, případně telefonicky: +420 702 151 890.

Těšíme se na setkání s Vámi a přeji hezký den

Bc. Luděk Ungermann, ředitel
 

Den bezpečnosti a zdraví spolu s charitativní akcí

Den bezpečnosti a zdraví spolu s charitativní akcí "POMÁHEJME, KDYŽ MŮŽEME"

Policie České republiky vás srdečně zve na tradiční oslavy dne policie. Letos budete mít nově možnost sledovat komentovanou záchrannou akci Zdravotnické záchranné služby, aktivní zásah Hasičského záchranného sboru při dopravní nehodě a bojový výcvik Armády ČR. Je pro vás ke shlédnutí připravena celá řada techniky, výstroje, výzbroje všech složek Integrovaného záchranného systému.

Součástí akce bude sbírka pro holčičku Karolínku Michalíkovou, organizována společně s bezpečnostními složkami PČR, RZS a HZS prostřednictvím nadace Charty 77 Konto Bariéry.

Přispět můžete libovolnou částkou na účet: 777777222/0800, variabilní symbol: 155623

Příběh Karolínky si můžete přečíst zde.

V průběhu celého dne se budou pořizovat fotografie a video záznamy z akce.

Těšíme se na Vás 7. září 2018 od 09.30 hodin na hřišti Priessnitzových léčebných lázní.

28. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN již zná své vítěze

28. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN již zná své vítěze

V neděli 26.8.2018 skončil 28. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN, který pořádá Šachový klub Jeseník. Turnaj se hrál v kongresovém sále jesenických lázní celých 9 dní od 18. do 26.8. a zúčastnilo se ho celkem rekordních 194 hráčů ze všech koutů ČR i ze zahraničí (21 šachistů z Polska, 2 ze Slovenska, Ruska a po jednom z Ukrajiny a Rakouska). 

Mezi účastníky byla spousta známých tváří, které pravidelně na turnaj jezdí, ale také řada nováčků. 

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu 18.8. za přítomnosti místostarostky města Jeseník Mgr. Bc. Zdeňky Blišťanové, která pronesla velmi hezkou a povzbudivou zdravici.

Více o průběhu turnaje se dozvíte ZDE.

Regionální Den železnice 15. 9. 2018

Regionální Den železnice 15. 9. 2018

Oslavte s námi regionální Den železnice v Olomouckém kraji, který je spojen
se 130. výročím trati Hanušovice – Lipová-lázně – Mikulovice.

PROGRAM:

  • jízdy historickým vlakem v čele s parní lokomotivou „Rosnička“ po Slezském Semmeringu
  • vlakový doprovod v dobových kostýmech
  • možnost prohlídky lokomotivy „Rosnička“ a historických vozů
  • ve vlaku bude zařazen bufetový vůz
  • zbrojení parní lokomotivy vodou
  • možnost návštevy železnicního muzea Slezského Semmeringu (v Horní Lipové)
  • otáčení lokomotivy na točně ve stanici Lipová-lázně
  • slavnostní přivítání vlaku v Hanušovicích, Jeseníku a Mikulovicích
  • slon Elfík, cukrovinky pro děti, drobné upomínkové předměty s železniční tématikou
  • v Jeseníku možnost svezení vláckem „LÁZEŇÁČKEM“ do centra středověkých slavností (průvod, rytířský turnaj, kejklíři, řemesla aj. dobové atrakce)

www.denzeleznice.cz

Předchozí | Dalšístrana / 21 12-24 z 249 novinek
Image 1Image 2Image 3
4.0°