Post Covid-19 – léčba v lázních - v médiích

Post Covid-19 – léčba v lázních - v médiích

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační 11.4, msn.com

V Priessnitzových lázních v Jeseníku pomáhá pacientům po covidu-19 i vodoléčba 11.3, Český rozhlas

Lázně v Jeseníku zajišťují rehabilitační péči po onemocnění Covid-19 

Lidem po covidu pomáhá laser i lázně

Lázně mohou lidem po prodělaném covidu pomoci minimalizovat následky - Novinky.cz
Časopis Lancet je nejuznávanější medicínský časopis na světě.

Magazín Zdravý životní styl – Jaro 2021, Postavme se Covidu – Na jaře jedeme do lázní, strana 136

Praktičtí lékaři vydali návod pro domácí léčbu covid-19! MANUÁL - TV NOVA, Priessnitzovy zábaly při léčbě Covid-19

Po covidu do lázní. Stát bude přispívat na lázeňské ozdravné procedury - iDNES.cz 
Článek je uveřejněn jako prémiový – výtah z článku viz níže.

Nebojte se zeptat lékaře, radí šéf lázeňského centra

Do českých lázní letos míří výrazně víc lidí po prodělaném covidu než minulý rok. Lákají je tam i státní příspěvky. Vláda na program COVID lázně loni vyčlenila miliardu korun. Za tu mělo být vydáno až 250 tisíc poukazů, letos to je zatím zhruba pět tisíc voucherů.

Jedenačtyřicetiletá Irena K. prodělala v prosinci covid. Průběh nemoci byl relativně mírný – zvýšená teplota, rýma, ztráta čichu, bolesti páteře. Ani po několika týdnech se však nezbavila únavy a ztíženého dýchání. Vyjít i jediné patro byl problém. Rozhodla se proto, že absolvuje osmidenní lázeňský léčebný pobyt. Nyní je jí lépe.

Jako výhodu hodnotí žena malou koncentraci lidí ve využívaných zařízeních. Celková únava, dýchavičnost a bolesti páteře se jí prý zlepšily. Nevýhodou bylo snad jen to, že nebylo kam jít. „Pobyt by byl jistě lepší, kdyby nebylo vládních opatření a všechno zavřené,“ uvedla.

Vláda na program COVID lázně loni vyčlenila miliardu korun. Za tu mělo být vydáno až 250 tisíc poukazů. Zatímco v létě si zařízení chválila příliv samoplátců, v listopadu a prosinci přišel propad. Do konce roku lidé uplatnili jen 40 tisíc voucherů.

V uplynulých týdnech se ale počet žádostí o státní příspěvek začal zase zvyšovat. „V letošním roce bylo u lázní uplatněno zatím zhruba pět tisíc voucherů,“ sdělil MF ­DNES mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Vzhledem k tomu, že pacientů „na pojišťovnu“ je stále velmi málo, protože kvůli covidu dramaticky ubylo operací a zákroků, jsou samoplátci pro lázně důležitou skupinou. A to zejména ti, kteří prodělali koronavirus.

Pro zdravé i nemocné

„Postcovidoví pacienti jsou ideální klientelou pro dobu, kdy lázně zejí prázdnotou kvůli strachu a zavření hranic,“ uvedl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha. „O lázeňské pobyty po prodělaném onemocnění covid-19 je stále větší zájem.

S postcovidovým syndromem

Vedle samopláteckých balíčků existují i několikatýdenní pobyty pro pacienty po těžkém covidovém zánětu plic, které jsou zcela hrazené z veřejného pojištění – i ty podle Svazu léčebných lázní ČR začínají lidé hojněji využívat.

Přibývá totiž pacientů, kteří trpí takzvaným postcovidovým syndromem a dlouhodobě se potýkají s dušností, sníženou pohyblivostí, svalovou slabostí, ztuhlostí kloubů, trvalou únavou či potížemi s polykáním a komunikací nebo poruchami koordinace.

„10 až 50 procent pacientů s prodělaným koronavirovým onemocněním se potýká s chronickými komplikacemi. Léčení v lázních má efekt nejen na dechové obtíže, ale i na další následky, jako jsou srdeční fibrilace, neurologické a psychické potíže či narušený střevní mikrobiom,“ tvrdí předseda rady Institutu lázeňství a balneologie Ladislav Špišák. Čím delší pobyt, tím většího lze podle Špišáka dosáhnout léčebného efektu.

Mnohá lázeňská zařízení se cíleně zaměřují na léčbu dýchacího ústrojí. „Od začátku roku 2021 jsme zaznamenali veliký nárůst komplikovaných zánětů plic a připravili jsme proto nově speciální cvičení plicní rehabilitace. Očekáváme, že procento těchto diagnóz bude i dále stoupat, a to jak u klientů přijíždějících přes pojišťovny, tak u samoplátců,“ …