Klimatické podmínky

Jednoznačně pozitivní devizou Priessnitzových léčebných lázní a.s. Jeseník je klimatoterapie a vodoléčba založená na  Priessnitzových  základech.  

Lázně Jeseník jsou nejen známe jako první vodoléčebný ústav na světe, ale také pro své jedinečné klima, a to od svého založení. Již jejich zakladatel V. Priessnitz řekl „Kdybych nemohl léčit vodou, budu léčit vzduchem“.

Dnes Priessnitzovy léčebné lázně patří mezi 6 klimatických lázní v České republice.

Status klimatických lázní je náročné získat, ale především si jej udržet. Titul uděluje Český inspektorát lázní a zřídel na základě platné legislativy. Mezi podmínky patří celoroční měření kvality a složení vzduchu, průměrné teploty, množství záporných iontů v ovzduší, intenzita a délka slunečního záření, přítomnost lesa či jiných vhodných přírodních zdrojů a další. Jednotlivé hodnoty se pravidelně posuzují, zda lázně stále splňují podmínky pro klimatické lázně.  

Lázně Jeseník jsou prostředím s unikátním složením a kvalitou vzduchu, jenž má velice příznivý účinek na lidské zdraví. V rámci výzkumů byl prokázán pozitivní vliv tohoto klimatu na onemocnění štítné žlázy, dýchacích cest i psychických poruch. Zajímavostí je, že v areálu našich lázní byly naměřeny částice mořského vzduchu, které se sem dostaly se severním prouděním od Baltského moře a přispívají tak ke zdejšímu jedinečnému léčivému klimatu.

Zdejší klima je ideální k provádění venkovních pohybových aktivit a dechových cvičení na přírodních terasách. Ovzduší v lázních se řadí mezi nejčistší v Evropě.

Nejnovější informace k imisním limitům a přehledu koncentrací naleznete zde.