Lázeňské stezky a trasy

Lázeňské stezky a trasy

Oblast Studničního vrchu je vskutku jedinečným místem. Ve zdejší krajině se, coby dědictví z dob Priessnitze a jeho následovníků, nachází na šedesát pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a křížů.  Objevovat je můžete i vy díky tematickým turistickým stezkám.

Stezka Vincenze Priessnitze

U devíti pramenů najdete devět zastavení s texty o historii lázní. Stezka vás zavede například k mírně radioaktivnímu Jitřnímu či honosně zdobenému Rumunskému prameni.  Stezka začíná u konečné autobusu v lázních, končí na Jižním svahu nad lázněmi. Okruh má 6 kilometrů. Jeho projití zabere asi dvě hodiny. Lze ji samozřejmě „proběhnout“ i rychleji, ale je to stezka Priessnitzova a ten vždy radil… nespěchat!

Stezka živé vody

Stezka pojednává na 10 panelech o zajímavých vlastnostech vody a nabízí snímky tzv. vodních krystalů ze vzorků místní vody, včetně některých pramenů na trase. Těch se zde nachází celkem 17 – jedná se o prameny z 19. století z dob největší slávy místních lázní. Dětem i dospělým zpestří cestu dřevěné sochy pohádkových bytostí, vyřezávané lavičky i přírodní sprchy. Trasa je určena pouze pro pěší. Na procházku je dobré si vymezit čas minimálně 4 hodiny, ale i déle. Okruh začíná i končí u Lázeňského informačního centra, délka je 10,3 kilometru.

Mapa lázeňských stezek ke stažení ZDE.


Už samotný Vincenz Priessnitz v první polovině 19. století kladl velký důraz na intenzivní pohyb na čerstvém vzduchu. Své klienty téměř vyháněl do okolních lesů k procházkám proloženým sprchováním ve venkovní sprše, pitnou kúrou, sluněním, ale i brouzdáním v ranní rose. Pojďte se s námi vrátit ke kořenům! Poznejte lázeňský Gräfenberg Walking a objevujte jedinečné okolí prvních vodoléčebných lázní světa na nových lázeňských trasách:

 

Lví stezka D

Délka: 1,7 km, Převýšení 19 m Čas: 30min
Náročnost:
lehký okruh vhodný pro všechny lázeňské hosty včetně nejtěžších pacientů s astma bronchialeči ischemickou chorobou srdeční.
Motivační body: Hygie (Český pramen), Polský pomník, Maďarský pomník

 

Jubilejní stezka D+

Délka: 1,5 km Převýšení 13m Čas: 30min
Náročnost:
lehký okruh vhodný pro všechny lázeňské hosty včetně nejtěžších pacientů s astma bronchiale či ischemickou chorobou srdeční.
Motivační body: Hygie (Český pramen), Kaple – Hrobka Vincenze Prinessnitze

 

Bylinková stezka C

Délka: 1,2km Převýšení 38m Čas: 30min
Náročnost:
lehký okruh vhodný pro všechny lázeňské hosty včetně dětí.
Motivační body: Discgolf, Bylinková zahrádka

 

Rumunská stezka C+

Délka: 2,9 km Převýšení 75m Čas: 45min
Náročnost:
středně náročný okruh vhodný pro všechny lázeňské hosty. Pacienti s těžším stupněm astma bronchiale, ischemickou chorobou srdeční či chronickou plicní nemocí jej mohou absolvovat intervalovým způsobem.
Motivační body: Slovanský pramen, Rumunský pramen, Jižní svah

 

Bezručova stezka B

Délka: 2,5km Převýšení 68m Čas: 50min
Náročnost:
těžší okruh s velkým převýšením vhodný k náročnému tréninku fyzicky zdatných jedinců. Nevhodný pro astmatiky s tendencí k bronchospasmu či symptomatické kardiaky.
Motivační body: Slovanský pramen, Bezručův pramen, Rumunský pramen

 

Polská stezka B+

Délka: 5km Převýšení 165m Čas: 70min
Náročnost:
těžší okruh k náročnému tréninku fyzicky zdatných jedinců. Nevhodný pro astmatiky s tendencí k bronchospasmu či symptomatické kardiaky.
Motivační bod: Polský pramen, Nassauský kámen, Vilémův kámen, Enhuberův náhrobek

 

Jitřní stezka A

Délka: 5,5km Převýšení 205m Čas: 70min
Náročnost:
těžký okruh s velkým převýšením vhodný k náročnému tréninku fyzicky zdatných jedinců. Nevhodný pro astmatiky s tendencík bronchospasmu či symptomatické kardiaky.
Motivační body: Rozcestí U Mnicha, Enhuberův náhrobek, Hydropatické skály, Večerní pramen, Priessnitzův pramen

 

Nassauská stezka A+

Délka: 6,5km Převýšení 210m Čas: 100min
Náročnost:
těžký okruh s velkým převýšením vhodný k náročnému tréninku fyzicky zdatných jedinců. Nevhodný pro astmatiky s tendencí k bronchospasmu či symptomatické kardiaky.
Motivační body: Polský pramen, Nassauský kámen, Vilémův kámen, Františkova skála, Priessnitzův pramen, Jitřní pramen, Enhuberův náhrobek

 

Dětská stezka K

Délka: 1,9km Převýšení 42m Čas: 45min
Náročnost:
středně náročný okruh zaměřený pro děti.
Motivační body: Slovanský pramen, Bezručův pramen

 

Kondiční stezka K+

Délka: 7,7km Převýšení 115m Čas: 100min
Náročnost:
středně náročný dlouhý okruh vhodný pro lázeňské hosty s depresí, úzkostí, chronickým stresem, po operaci štítné žlázy, vyšším krevním tlakem, lehčí formou ischemické choroby srdeční či lehčí formou astma bronchiale. Vhodná tréninková trasa pro zdravé jedince toužící po zvýšení kondice.
Motivační body: Rozcestí U Mnicha, Arnoštův krmelec, U Pomezí, Bernské odpočívadlo, Kaplička sv. Kryštofa

 

Stezka V.Priessnitze N

Délka: 5,7km Převýšení 188m Čas: 180min
Náročnost:
těžší okruh s velkým převýšením. Nevhodný pro astmatiky s tendencí k bronchospasmu či symptomatické kardiaky.
Motivační body: Pražský pramen, Odpočívalo Svornost, Rumunský pramen, Jitřní pramen, Hydropatické skály, Enhuberův náhrobek, Polský pramen

 

Stezka živé vody N+

Délka: 10,3km Převýšení 345m Čas: 240min
Náročnost:
těžký okruh s velkým převýšením vhodný k náročnému tréninku fyzicky zdatných jedinců. Nevhodný pro astmatiky s tendencí k bronchospasmu či symptomatické kardiaky.
Motivační body: Enhuberův náhrobek, U Sokolího vrchu, Finský pramen, Ripperův kámen, Pramen Šárka, Priessnitzův pramen, Jitřní pramen


GRAFENBERG APP

Vážení hosté,
připravili jsme pro Vás aplikaci, ve které naleznete informace o všech dostupných zajímavých místech, o možnostech pro pěší turistiku (dalších 10 stezek) a cykloturistiku s GPS mapovými navigacemi v Priessnitzových léčebných lázních. Aplikaci si snadno stáhnete ZDARMA do Vašich mobilních telefonů zde. Více o mobilní aplikaci Grafenberg App zjistíte na našich webových stránkách zde.

 

Mobilní aplikace „GRAFENBERG APP“ propojila stávající infrastrukturu cestovního ruchu v oblasti Studničního vrchu v katastru původní obce Gräbenberg, v bezprostředním okolí areálu Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku s GPS mapovými navigacemi a tištěnými mapami a přidala klíčovou přidanou hodnotu pro turisty a návštěvníky využívající moderní technologie. Vznik aplikace podpořil Olomoucký kraj. V aplikaci je k dispozici 12 turistických, cykloturistických a léčebných tras se zaměřením na posílení fyzické kondice v okolí Studničního vrchu s různou délkou a náročností, jejíž součástí jsou například Lví stezka, Bylinková stezka, Kondiční stezka, stezka Vincenze Priessnitze, Stezka živé vody a další, které provedou návštěvníky atraktivními místy s šedesáti historickými prameny a pomníky v rodném kraji zakladatele lázní Vincenze Priessnitze. Aplikace je doplněna o možnost čerpání slev v rámci projektu OLOMOUC CARD. Dále obsahuje bezpečností aplikaci v případě nenadálých problémů v terénu s GPS lokací pro bezpečnostní složky. Mobilní aplikace je vyhotovena ve čtyřech jazykových mutacích, které se zobrazují automaticky dle aktuálního jazyka mobilního zařízení návštěvníka.

 

 
kliknutím na logo spustíte video