Lidem po covidu pomáhá laser i lázně

Lidem po covidu pomáhá laser i lázně

Přibývá lidí zasažených postcovidovým syndromem. Trápí je bolesti i dýchání.

Může postihnout plíce, v některých případech srdce, lidem se nevyhýbají ani deprese.

Koronavirová epidemie už několik měsíců „vyrábí“ novou sortu nemocných. Nemalá část pacientů. Kteří covid prodělali, se totiž další týdny i měsíce potýká s následky……..

Trápení i po několika měsících

Za postcovidový syndrom lékaři označují, pokud potíže jako snížení plicních funkcí, únava, dušnost, či bolesti hlavy a kloubů přetrvávají déle než tři měsíce po nemoci. Takových pacientů může být mezi těžšími případy podle některých odhadů až třetina.

Odborníci zdravotní stav svých pacientů sledují už od jara, vznikly kvůli tomu i první postcovidové ambulance u plicních klinik velkých nemocnic – třeba v Hradci Králové či v Olomouci. Navíc už odborná veřejnost plicních lékařů pracuje i na doporučeních , jak lidem s postcovidovým syndromem pomoci.

Na ministerstvu zdravotnictví pak vzniká novela vyhlášky o dispenzární (soustavné) péči, která stanoví, jak u syndromu postupovat. „Postcovidoví pacienti, u kterých budou závažné následky onemocnění covid-19 přetrvávat déle než 12 týdnů, budou zařazeni do dispenzační péče.“ Vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví barbora Peterová. Vzniká i speciální registr, do kterého budou plicní lékaři data o dopadech nemocí zaznamenávat. Účinnost vyhlášky se očekává během dvou měsíců.

Kromě toho už první pacienti podstupují i léčbu v lázních. Pojišťovny ji již nyní hradí, nárok má člověk po těžkém covidu.

Například v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku již ošetřili prvních deset lidí z jarní vlny. „Základem programu je pročištění dýchacích cest, to je inhalace a venkovní dechové cvičení, prodýchání všech částí plic v rámci individuální léčebné tělesné výchovy.“ Popisuje vedoucí lékař Priessnitzových léčebných lázní Jaroslav Novotný.

Součástí jsou i procedury na posílení imunity jako střídavé koupele nohou či inhalace s vitamíny na posílení sliznic dýchacích cest. Lázeňský pobyt trvá tři týdny.

MLADÁ FRONTA DNES / pondělí 1.2.2021 (detail článku ke stažení v příloze)

Fotografie
zmínka o nás ve článku MLADÁ FRONTA DNES - Lidem po covidu pomáhá laser i lázně