Prameny a pomníky

Prameny a pomníky

Jesenicko je bohaté na drobné památky, spjaté s historií regionu a dotvářející jedinečný ráz zdejší krajiny. V oblasti Studničního vrchu je na poměrně malé ploše několik desítek pramenů, které vznikly v průběhu 19. století za doby největšího rozkvětu lázní. Podobně je v nejbližším okolí lázní také několik pomníků, věnovaných Vincenzi Priessnitzovi. Tento hodnotný soubor památek se od 90. let 20. století těší vzrůstajícímu zájmu veřejnosti.

Rumunský pramen nechal z vděčnosti za uzdravení postavit rumunský král Karel I. Otevřen a slavnostně vysvěcen byl v roce 1890.

Bezručův pramen postavili a věnovali Vincenzi Priessnitzovi v roce 1846 vděční Prusové, podle kterých byl také pojmenován. V roce 1961 byl rekonstruován a dostal nové jméno po známém slezském básníkovi.

Jitřní pramen patří díky své specifické, mírně radioaktivní vodě mezi nejvyhledávanější v okolí našich lázní. Jeho současná podoba je z roku 1960, vznikl však už v roce 1842 jako Böhmische Quelle - Český pramen.

Český pomník s pramenem a sochou Hygie od J. V. Myslbeka vznikl díky českým vlastencům v roce 1874. Přivítá vás na začátku Ripperovy promenády.

Polský pramen nechali v roce 1869 postavit polští návštěvníci lázní. Po válce byl dlouhá desetiletí bez vody a pustl, v roce 2005 jej kompletně obnovili dobrovolníci Hnutí Brontosaurus.

Pražský pramen se nachází v půvabném lesním zákoutí nedaleko lázeňského areálu. První zmínka o něm je z roku 1851, jeho dnešní podoba pochází z roku 2005, kdy byl kompletně rekonstruován.

Finský pramen postavili finští návštěvníci lázní pod vedením lékaře Lindenberga roku 1845, obnoven byl v roce 2002. Patří k nejodlehlejším zřídlům, ale je oblíben díky své "živé" vodě.

Slovanský pramen, který nesl původně jméno Silber-Quelle (Stříbrný pramen), je jedním z nejstarších na Gräfenbergu, první zmínka o něm je z roku 1845. Nachází se u lesního altánku nedaleko balneoparku.

V Jeseníku a jeho okolí najdete stovky pramenů, které léčí různá onemocnění již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze.

Přehled všech pramenů najdete na www.jesenickeprameny.cz.

Fotografie
Jitřní pramen
Večerní pramen
Vilémův pramen
Priessnitzův pramen
Annin pramen
Pramen
Pražský pramen